שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כנס הקרן לידידות

כנס הקרן לידידות

פרופ' קרומר-נבו: אנחנו מאשימים את העניים במצבם, אך הם לא שונים מאתנו

קרומר-נבו מאוניברסיטת בן גוריון אמרה כי "התשובה הרווחת לשאלה 'מי אשם בעוני' היא שהם מנהלים תקציב בצורה שגויה, ומביאים יותר מידי ילדים, אבל האמת היא שונה בתכלית"

נעמי צורף 13:3414.12.16
"בתוך המדיניות המורכבת הזו של הצטלבות חסמים שונים, השאלה לגבי העוני היא לא שאלה של מי אחראי ומי אשם, צריך להבין שמדובר בבחירה בלתי אפשרית", כך אמרה היום (ד') פרופ' מיכל קרומר-נבו, מהמחלקה לעבודה סוציאלית באוניברסיטת בן גוריון, לשעבר ראש המרכז הישראלי למחקר איכותני של האדם והחברה, בכנס הקרן לידידות לצמצום העוני והפערים החברתיים בישראל.
"התשובה הרווחת באקלים הניאו-ליברלי שלנו לשאלה 'מי אשם בעוני' היא שהעניים הביאו אותו על עצמם, שזהו תוצר של מערכת הערכים והמעשים השגויה שלהם, הם אשמים כי הם מנהלים תקציב בצורה שגויה, כי הם מביאים יותר מידי ילדים – הרי כך יוצא שהם עניים ולא אנחנו, משהו דפוק אצלם הם התרגלו לתרבות של לחיות בלי חשמל, בלי הגנה וביטחון, ואילו אנחנו חיים את תרבות העושר – אנחנו חרוצים ורציונאלים, בני תרבות", הסבירה פרופ' קרומר-נבו. "אבל האמת היא שונה בתכלית, אנשים שחיים בעוני לא נבדלים בשאיפותיהם מאיתנו, לא שונים במוטיבציה לעבודה, הם שונאים את העוני ולא רואים בו יתרון".

 

 


 

פרופ' קרומר-נבו התייחסה למצב הבלתי אפשרי, לטענתה, בו נמצאים אנשים עניים "יש להם אפשרות לבחור בין שתי אפשרויות שמובילות להפסד, זו למעשה בחירה ללא בחירה. אם נרשום את הילד למעון - לא נוכל לשלם את זה, אם לא נרשום אותו למעון - לא נוכל לצאת לעבוד, אם נעשה הסדר תשלומים לא נוכל לעשות דבר אחר, אם לא נעשה - נשקע בחובות" אמרה וסיכמה "אי אפשר לבקש לקחת אחריות פרטית על מדיניות חברתית גדולה. לא כי אנשים לא אחראים, אלא כי זה בלתי אפשרי".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x