שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי

ועידת לונדון

ראיון עבודה על סטרואידים: הצצה לאירוע המיט אנד פיצ' בוועידת "כלכליסט"

אירוע המיט אנד פיצ' בוועידת "כלכליסט" בלונדון זימן הצצה נדירה לנעשה במפגש סגור בין משקיעים ליזמים. המסקנות: צמדים דינמיים מגבירים את רמת העניין וביטחון מופרז עלול דווקא להפריע

אור הירשאוגה 08:3517.09.17

רמי שקור ואיהאב שקור מפתחים קסדה לגירוי חשמלי חיצוני של המוח שאמורה להחליש סימפטומים של ADHD (הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות) אצל ילדים, ללא צורך בתרופות. רמי, מנכ"ל החברה מחיפה, מופנם יותר; איהאב, סמנכ"ל הטכנולוגיה, צעיר, מוחצן ומלא הומור. בכרטיסי הביקור מגלים המשקיעים ששם משפחתם זהה, אך כל אחד מהם נכתב אחרת בתעתוק לאנגלית - רמי כותב עם C ואיהאב עם K - והמשקיעים ממהרים לשאול על קרבה משפחתית. הם אכן בני דודים מרוחקים. "אני כותב את השם נכון", צוחק איהאב.

 

 

אירוע המיט אנד פיצ' בוועידת "כלכליסט" בלונדון זימן הצצה נדירה לנעשה במפגש סגור בין משקיעים ליזמים, התרחשות שלרוב נעשית הרחק מאור הזרקורים. היזמים והיזמות של 12 סטארט־אפים נכנסו בזה אחר זה לחדר הישיבות שבמשרדי מתחם העבודה המשותפת של Labs בלונדון. הם מציגים בפני פאנל המשקיעים הישראליים והבריטיים את פעילות החברה שלהם, את חזונה ואת יעדי הגיוס שהגדירו במשך 15 דקות. אם יצליחו לעניין יוכלו לזכות בהשקעה של מיליוני דולרים, שתאפשר להם להגדיל את הצוות, להשקיע בשיווק המוצר וברכישת לקוחות. מעין ראיון עבודה על סטרואידים. בזירה שבה רק אחוזים בודדים של חברות מגיעות לאיתנות פיננסית או לרכישה, השקעה כזו יכולה לחרוץ את גורלה של חברה. ללא השקעה, סיכויי היזמים אפסיים.

 

בחדר מנכ"ל קרדיט סוויס בישראל דורון אברבוך; מנכ"לית לאומי־טק יפעת אורון; מייסד ושותף כללי בקרן Viola Growth הראל בית און; ליאור פנסו מחטיבת שירותי הענן של אמזון; סמנכ"ל הכספים של קרן אוריגו תור רוזנברג; רוהיט קרישנן מקרן Eight Roads Ventures של פידליטי; מנהלת קרן ההשקעות התאגידית של ורייזון בישראל מירב רותם־נאמן וריצ'רד אנטון, שותף כללי ב־Oxx VC הבריטית.

 

 

יפעת אורון, מנכ"לית לאומי טק יפעת אורון, מנכ"לית לאומי טק צילום: אוראל כהן

 

 

הם ממוקדים בנתונים היבשים, ביכולות הטכנולוגיות ובמודלים העסקיים, אך גם לניסיונם המקצועי של היזמים תפקיד חשוב בהערכת סיכויי החברה להצליח. גם לדינמיקה בין היזמים מקום חשוב בהערכת סיכויי ההצלחה, ולרושם הראשוני שנוצר ב־60 השניות הראשונות מכניסתם לחדר ישנה חשיבות קריטית.

 

צמדים דינמיים עובדים. לפי הקלישאה, השילוב בין טכנולוג מופנם לאיש שיווק אגרסיבי ומוחצן הוא נוסחת קסם. די בשילוב יזמים בעלי אישיויות מנוגדות אך משלימות כדי לשפר את הסיכוי למשוך את תשומת לבם של המשקיעים. צמד עלול גם לפגוע בסיכויי החברה ולשדר חוסר הרמוניה, למשל כשאחד מהיזמים אוחז במושכות והאחר נותר דומם. ביטחון עצמי עודף מעורר בקרב המשקיעים אנטגוניזם.

 

המשקיעים יודעים שעולם ההשקעות הוא לפעמים שוק של קונים ולפעמים שוק של מוכרים. כשליזמים יש רקורד מוכח של הצלחה או כשלחברה לקוחות משלמים גדולים, לעתים קרובות המשקיעים הם אלה שיצטרכו לחזר אחרי היזמים. הפחד מהחמצת הזדמנויות הוא חלק קבוע מחיי המשקיע.

 

עם החברות שמותירות את הרושם הטוב ביותר נמנות חברת בסיסי הנתונים SQream, וחברת SEaB Energy הבריטית שמטהרת שפכים באמצעות בקטריות. בשני המקרים היזמים משדרים ענייניות, צניעות ומסוגלות, שילוב כובש בעיני משקיעים. סנדרה סאסאו, מנכ"ל ומייסדת משותפת, מחלקת למשקיעים בחדר כרטיסי ביקור מאולתרים, חתוכים בגסות, צילומים של הכרטיס האחרון שנותר בכיסה. המשקיעים מנוסים מספיק כדי להתעלם ולהעריך חברות לפי יכולתן.

 

"המשתתפים שאלו שאלות כדי להבין יותר על החברות, בין שהתעניינו בהשקעה ישירה בחברה ובין שלא", אומר קרישנן מ־Eight Roads ל"כלכליסט" לאחר שאחרוני המציגים עזבו את החדר. רמת הניסיון השונה של המציגים ניכרה, טוען קרישנן, אך לדבריו תפקיד המשקיעים הוא לסנן סוג כזה של רעשים. מרבית היזמים "עשו עבודה טובה בהסברת פעילות החברה, הצגת בידולה בשוק והכיוונים אליה היא רוצה להתפתח", הוא אומר. בכוונתו להמשיך ולשמור על קשר עם חלק מהמציגים.

 

שניים מהמשקיעים שבפניהם הציגו כחלק מהאירוע, ביקשו לקבוע עם רמי ואיהאב שקור פגישת המשך, כתב רמי באימייל לאחר הכנס.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x