שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מילון כלכליסט
עו"ד ערן דוידוב
עו"ד ערן דוידוב 
צילום: אורלי לוי איל
 

'הקשבה אמיתית לצרכי הלקוח היא הבסיס שלי ליצירתיות והצלחה בתיק - זה הסטנדרט שלי'

שליחותו של עורך הדין לענייני משפחה

בשיתוף מדיה גרופ 16.11.17

בעיני עו"ד ערן דוידוב, להתעסק בתחום של דיני משפחה זה גם להיות מעין פסיכולוג עבור הלקוחות שלו. "אני האוזן הקשבת, וגם מנסה להראות ללקוח או הלקוחה שלי את מצב הדברים והתמונה הכוללת מהצד. כמובן, כל זאת לצד מתן הסבר בדבר הזכויות והחובות מהבחינה המשפטית. חשוב לי לשמוע גם את מהי המטרה בסוף הדרך, כלומר את הרצון האמיתי של הלקוח או הלקוחה, מהי הצלחה בתיק בעיניהם רק כך ניתן לגבש אסטרטגיה נכונה על פי מידות הלקוח או הלקוחה".הבחירה של עו"ד דוידוב דווקא בתחום כל כך מאתגר ומורכב היא לא מקרית. "בתחילת דרכי עסקתי קצת בדיני חוזים ודינים מסחריים, אבל מהר מאד הבנתי שחסר לי הפן האישי בעבודה עם אנשים. בעיני, גם אם מדובר בתחום טכני לכאורה, כמו עריכת דין, עבודה עם אנשים, בוודאי כאשר מדובר בסוגיות אישיות ומשפחתיות רגישות, מהווה סוג של שליחות, אפשרות לעזרה, לשינוי, ונגיעה באנשים עצמם, בחיים עצמם. ישנה תחושה מיוחדת בכל פעם מחדש כאשר אני מצליח לעזור ללקוח לצאת ממשבר אישי או משפחתי, אולי אחד המשברים הגדולים בחיים שלו. הקשר בין עו"ד בתחום דיני המשפחה ללקוח הוא משהו משמעותי, ובמקרים רבים מתקשרים להודות, ולספר לי מה שלומם, אפילו אחרי כמה שנים, ושומרים על קשר.

 

אז מה בעצם קורה כאשר לקוח פוטנציאלי מגיע אליך לפגישת ייעוץ?

"בדרך כלל, מי שמגיע אלי נמצא בשלב מסוים של משבר אישי או משפחתי רב עוצמה בחייו וזקוק לסיוע מיידי. בין אם מדובר במישהו שבאותה נקודת זמן רק רוצה לבדוק את חובותיו וזכויותיו לפני שיקבל את ההחלטה אולי המשמעותית בחייו ובין אם מדובר בלקוח שכבר נמצא בעיצומו של גירושין או בתהליך פרידה ושבר של התא המשפחתי. כך או כך, מדובר באדם במשבר ולכן חשוב לי קודם כל להעניק לו עזרה ראשונה. אחת הסוגיות הראשונות שעולות קשורה לילדים ולזוגיות הסדרי הראיה והמשמורת. והרי אין מה לעשות, כשזוגות שמתגרשים, עדיין נמצאים הילדים בתווך, וצריך לנסות וליצור הסדרים זמניים ולהקנות יציבות כלשהי, ולו זמנית.

 

כמו כן, חשוב לדבר גם על חלוקת רכוש ונכסים משותפים – חשבון בנק, דירה או עסק משפחתי, ולתת גם בסוגיות אלו ייעוץ ראשוני על מנת למנוע מקרים של פגיעה ברכוש או הברחת רכוש. יש נטייה לחשוב שעורך דין לענייני גירושין מראה ללקוח את הצד שלו בלבד. בעיני זה לא מדויק. כפי שאני רואה את המקצוע אני נמצא שם גם כדי להציג את כל האפשרויות הקיימות ללקוח שלי כדי לאפשר לו לקבל את ההחלטה הנכונה ביותר מבחינתו. בהמשך, אם הלקוח מחליט שאני אייצג אותו בהליך המשפטי, אנחנו כמובן נכנסים לעובי הקורה ובודקים לעומק את כל הנושאים, גם כדי להגן על הלקוח שלי מפעולות בלתי צפויות של הצד השני – כמו למשל, משיכות כספים מחשבון הבנק ללא הרשאה או מכירת נכס ללא הסכמה של שני הצדדים.

 

עו"ד ערן דוידוב
עו"ד ערן דוידוב צילום: אורלי לוי איל

 

לניהול תיק גירושין באופן יצירתי ונכון תוך הגדרת מטרות של הלקוח יש חשיבות גדולה מאוד לניצחון בתיק. ניהול נכון של הדברים רלוונטי מאוד גם להמלצה לחתום על הסכם ממון במקרה שאחד מבני הזוג נכנס לקשר עם נכס משמעותי או ירושה גדולה. זה עוזר להסדיר את העניינים המשפטיים ולמנוע מחלוקת בעתיד. דרך אגב, אפשר לומר את אותו הדבר גם על דיני הירושה. אני מאד ממליץ להסדיר את נושא הצוואה עוד בחיים, כדי שלמנוע סכסוכים משפחתיים לדוג' בין אחים. זה חשוב במיוחד במקרים כאשר מדובר בזוגיות פרק ב' בנוגע להסכם ממון, ובצוואה כאשר בין היורשים נמצאים גם אלמן/ה וגם ילדים ממערכות יחסים קודמות".

 

אחד הנושאים הבעייתיים בדיני משפחה זה תחום מזונות. מי לדעתך נפגע יותר בעקבות הגירושין?

"בעניין תשלום המזונות באופן מסורתי, הגבר נחשב היה לרוב המפרנס העיקרי במשפחה. כבר מספר שנים שיש שינוי מגמה בנושא זה, אבל מצד שני עדיין ישנו חוסר שוויון בשכר וגם בקושי למצוא עבודה בתור אם לילדים ואז נשים נפגעות יותר. כיום אנחנו בעידן של אחרי פסיקת בית המשפט העליון אשר קבע כי כאשר ישנם הסדרי ראיה שוויוניים ושכר שווה בין ההורים לא יהיה כלל תשלום מזונות, אך גם אז יש שיקול דעת רב לבית המשפט לעשות איזונים שונים בין ההורים. בתי המשפט היום גם מדברים יותר ויותר בשיח של אחריות הורית משותפת שמחליפה את מושג המשמורת שכבר אינו רלוונטי ברוב המקרים. תפקיד חשוב גם שיחק פה התיקון לחוק שדורש מזוגות מתגרשים להתחיל קודם כל בהליך הגישור. מדובר בהליך מחייב, שמאפשר לבני הזוג גם לשקול מחדש את האפשרויות שלהם ולהגיע להסכמות בלי לערב בית משפט. כמובן שגם בהליך הגישור מומלץ לקבל ייעוץ וליווי משפטי, ואני מלווה את הלקוחות שלי גם בתהליך זה, על מנת לספק להם נקודת ראייה נכונה, ואובייקטיבית כמה שיותר על המצב שלהם ולסייע להם לקבל החלטות, שמן הסתם הרות גורל להמשך החיים. תהליך גירושין זה אחד המשברים הגדולים שאנשים חווים בחיים, אבל בעיקר כאשר מדובר במשפחות עם ילדים, גם אחרי פירוק התא המשפחתי, בני הזוג חייבים להישאר בקשר למען הילדים המשותפים, וצריכים לארגן מחדש את החיים, ואני משמש עוגן ליציבות וגם אופק".

 

העבודה שלך טעונה מאד, קודם כל בפן הרגשי. איך מצליחים לעסוק בזה ביום-יום, בלי לתת לזה להשפיע על החיים שלך?

"אני נשוי, אבא לשלושה ילדים קטנים. גם אחרי שעות העבודה אני מתפקד במשרה מלאה בתפקיד האב. אני חושב שהעבודה שלי, פרט להיותה מאתגרת מאד, היא גם מלמדת אותי המון. אני לומד שאפשר וצריך לנסות למצוא פתרונות לכל דבר, שאפשר להתמודד עם דברים וכמובן זה גם מכניס אותי לפרופורציות. חשוב לי לעשות את מה שאני עושה, כי אני יודע שהעבודה שלי עוזרת לאנשים, מאפשרת להם להמשיך הלאה ברגעי משבר קשים, וזה הסיפוק הכי גדול מבחינתי וגם מבחינת ההגשמה העצמית שלי.

 

המוטו שלי משקף את זה: 'הקשבה אמיתית לצרכי הלקוח היא הבסיס שלי ליצירתיות והצלחה בתיק - זה הסטנדרט שלי'.

 

"אני מקפיד לשנן את המשפט הזה מדי יום כי אני מאמין בו מאד". מסכם עורך הדין ערן דוידוב.

 

 
זהו ערוץ פרסומי והידיעות הינן באחריות המפרסמים בלבד. לכלכליסט אין אחריות על תוכן הידיעות המפורסמות